Kategorie
Praca z zimnem Zdrowie

Morsowanie – jak zacząć?


🥶 Morsowanie … jak zacząć i czy warto?
W naszej kulturze większość ludzi ma spore doświadczenie w pracy z ciepłem. Gdy tylko robi się zimno zakładamy ciepłe buty, kurtki, czapki, rękawiczki, odkręcamy kaloryfery, popijamy ciepłą herbatę i zalewamy się godzinami ciepłą wodą pod prysznicem … dziwiąc się potem że z roku na rok nasze ciało coraz gorzej reaguje na zimno.

💪Zalety morsowania (które subiektywnie odczuwam na sobie samym i ludziach z którymi rozmawiam):
– lepsza praca systemu immunologicznego. Jestem przemęczony i przychodzi czas że czuję się podziębiony i normalnie, musiałbym zwolnić, odpocząć etc. Teraz czuję że moje ciało sobie z tym poradzi i budzę się następnego dnia w pełni sił. (podobno pomaga to też na alergię)
– poprawa krążenia/lepsze ukrwienie. Temat rzeka. Lepsze ukrwienie pomaga w regeneracji praktycznie każdej tkanki w naszym ciele. Dzięki temu może pomóc w problemach skórnych (bo skóra jest lepiej ukrwiona), w problemach stawach, po kontuzjach, czy przy bólach reumatycznych etc.

🧘‍♂️ Bardzo ważny wątek dla mnie personalnie to że morsowanie zmusza ciało do rozluźnienia. Jeśli jestem spięty w danym miejscu, to moja krew tam nie dopływa tak jakby mogła i ciężko mi jest to miejsce rozgrzać. Wchodząc do zimnej wody od razu czuję miejsca, które potem wychodzą mi na masażu i uczę się je rozluźniać.
Morsuję w takiej pozycji jak na zdjęciu, gdyż większość spięć w moim ciele (i pewnie nie tylko moim) gromadzi się w górze pleców, szyi i ramionach, dlatego polecam szczególnie je trzymać pod wodą. (docelowo chcę moczyć też dłonie i głowę)

👩‍🎓👨‍🎓Jak zacząć?
– Weź ze sobą ręcznik, czapkę, rękawiczki, karimatę (żeby położyć na niej rzeczy i wyjść na nią z wody żeby nie mieć piachu na stopach) termos z ciepłą herbatą.
– Zrób lekką rozgrzewkę (bez spocenia się) i/lub techniki oddechowe poprawiające ukrwienie np. Wim Hof/oddech smoka jeśli ktoś potrafi etc.
– Wejdź do wody na 2-3min.
– Wytrzyj się i rozruszać (bieganie). Strzepnij kończyny by krew doszła do palców stóp i dłoni, ubierz się i
zrób szybki spacer, gdyż siedzenie w samochodzie w bezruchu nie pomaga w ogrzaniu organizmu.
Jeśli jest taka możliwość to nie polecam bycia kierowcą, gdyż może Cię jeszcze przez jakiś czas telepać.

📩 Jeśli wolisz zacząć w grupie to pisz śmiało! Chodzę regularnie w soboty na jeziorko czerniakowskie. Członkowie Akademia W Gruncie Ruchu co niedzielę morsują w ramach zajęć „4 pory ruchu”, lub organizują wyjazdy „Cold Rest Medicine”.

foto Agnieszka Dawidowicz-Karaszewska