Kategorie
Joga

Co to właściwie ta Joga?


🧘‍♂️🤸🏼‍♀️Ostatnie 2 miesiące spędziłem w Indiach próbując zagłębić jeden z 6 ortodoksyjnych systemów filozoficznych Indii, czyli jogę

🤓 Dowiedziałem się że oryginalnie w jodze praktyka fizyczna miała jedynie “utrzymać ciało w zdrowiu, sile i zgodzie z naturą”.

Lub że dopiero w 20 wieku połączono Hatha jogę z gimnastyką, usuwając większość aspektów duchowych, żeby stworzyć coś bardziej dostępnego dla zachodniego świata

Lub że dopiero w 20 wieku połączono Hatha jogę z gimnastyką, usuwając większość aspektów duchowych, żeby stworzyć coś bardziej dostępnego dla zachodniego świata

… ale zacznijmy od początku 

🌍 Wychodzę z założenia, że ludzie na całym świecie od dawien dawna mieli podobne ciała i podobne problemy. Staram się traktować nauki dalekiego wschodu, Indii, Europy czy skądkolwiek inąd, jako sposoby opisania tych samych zjawisk z innej perspektywy. Szukam podobieństw, różnic i rzeczy oryginalnych dla danej tradycjach. Celem jest stworzenia jednego uniwersalnego systemu pracy z istotą ludzką i tym co w życiu napotyka, bazującego na całej wiedzy ludzkości a nie tylko wybranych fragmentach.

🤸🏼‍♂️Obracam się wokół zajęć z jogi od ostatnich 8 lat. Zacząłem gdy bez celu w życiu szwendałem się po świecie a moje ciało przestało funkcjonować tak jak 10 lat wcześniej. Joga wydawała się alternatywą dla kogoś po 30ce kto twardo odmawia zalegania na kanapie. Podróżując po Azji chodziłem na różne zajęcia, uczyłem się z aplikacji czy z youtube’a. Po powrocie do kraju zaczął się romans z ashtangą, który skończył się po 3 miesiącach bólem pleców (nie, nie winię za to ashtangi tylko bezrefleksyjnego sposób w jaki ją wykonywałem). Potem siedziałem w AcroYodze borykając się z problemami z kolanem, szyją i dołem pleców by po 4 latach poszukiwań znaleźć ludzi, którzy pomogli mi poskładać się do kupy (nie, nie byli to jogini tylko fizjoterapeuci). Wreszcie mogłem wrócić do pełnej dowolności w wyborze treningów zamiast szukać czegoś z “joga” w nazwie. Od tego momentu skupiłem się na rozwoju w movement’cie, który jest bardziej kredo czy filozofia ruchu niż dyscypliną i w teorii daje pełną swobodę w wyborze tematów, które chce się rozwijać. Joga zawsze gdzieś tam była i ciągle miałem wrażenie że pod tą nazwą kryje się sporo więcej niż zdaję sobie z tego sprawę.

🇮🇳 W związku z czym ostatni miesiąc spędziłem w Indiach zgłębiając jeden z 6 ortodoksyjnych systemów filozoficznych Indii, czyli jogę. Dzielę pracę z człowiekiem na 3 etapy : myślenie, jedzenie i ruch (nie są to rozdzielne twory, każdy z nich to tylko druga strona tej samej monety). Najlepiej znam się na pracy z ruchem, więc i do niej przywiążę największą uwagę.

🧘🏼‍♀️ Po pierwsze w jodze zupełnie nie chodzi o Asany (czyli statyczne pozycje wykonywane na macie z którymi kojarzymy jogę na zachodzie). W jodze chodzi o oświecenie/wyzwolenie duchowe (moksa) lub ładniej joga oznacza “ujawnienie lub przypomnienie sobie, jaka jest nasza prawdziwa, oryginalna natura.”

🧘🏽‍♂️ Oświecenie można osiągnąć w konkretnym czasie idąc jedną z 4 ścieżek:
Jnana-marga – ścieżka wiedzy, gdzie człowiek realizuje się poprzez studiowanie i kontemplację tekstów duchowych.
Karma-marga – ścieżka akcji, gdzie człowiek realizuje się poprzez bezinteresowną pracę czy posługę innym.
Bhakti-marga – ścieżka emocji, gdzie człowiek realizuje się poprzez pobożność i miłość.
Raja yoga – ośmioramienna ścieżka, gdzie człowiek realizuje się poprzez podbój czy zapanowanie nad swoim umysłem i jest uznawana za najwyższy poziom praktyki jogi.

👸🏼 🤴🏼 Żeby osiągnąć Raja Yogę (królewską ścieżkę) musimy przejść po kolei następujące 8 kroków. (każdy z nich jest bardzo dokładnie opisany i pełen metafor, więc nie należy brać moich opisów dosłownie, bardziej jako wskazówki kierunku).

✅ Yama – ograniczenia potrzebne do prowadzenia etycznego życia:
✳️ Ahimsa: niestosowanie przemocy lub nie krzywdzenie wszystkich stworzeń, w tym nas samych. (tak można się bronić)
✳️ Satya: prawdomówność lub uczciwość w słowach i czynach.
✳️ Asteya: nie kradnij cudzej własności lub czasu.
✳️ Brahmacharya: czystość, którą można również interpretować jako powściągliwość seksualną lub wierność małżeńską.
✳️ Aparigraha: brak pożądania. Jest to praktyka polegająca na puszczaniu wszystkiego, co nie jest potrzebne, i posiadaniu tylko tego, co jest absolutnie konieczne.
✅ Niyama – obowiązki, niezbędne nawyki
✳️ Saucha: oczyszczenie, czystość i jasność umysłu, komunikacji i ciała fizycznego.
✳️ Santosha: zadowolenie i akceptacja świata, siebie i okoliczności dokładnie takimi, jakie są
✳️ Tapas: asceza lub intensywna samodyscyplina i siła woli, nawet przez dyskomfort.
✳️ Svadhyaha: badanie siebie i praktyka autorefleksji.
✳️ Ishvara Pranidhana: poddanie się i kontemplacja Boskiej lub Najwyższej Istoty.
✅ Asana – pozycje jogi
✅ Pranayama – techniki oddychania, kontrola prany (życiowej energii)
✅ Pratyahara – wycofanie zmysłów
✅ Dharana – Koncentracja
✅ Dhyana – Medytacja
✅ Samadhi – stan nadświadomości, oświecenie

Hatha joga (siła/determinacja) – jest postrzegana jako sposób czy narzędzie do osiągnięcia Raja jogi.

💪 Praktyka fizyczna oryginalnie miała jedynie “utrzymać ciało w zdrowiu, sile i zgodzie z naturą”.
Docelowo będziemy spędzać długie godziny w pozycji lotosu z prostym kręgosłupem (taka pozycja jest najlepsza jeśli chodzi otwarcie “kanałów energetycznych” … mam pewne podejrzenia o co w tym chodzi z fizycznego punktu widzenia) to wypadałoby jeszcze otworzyć biodra i wyprostować kręgosłup. To był oryginalnie cel czy punkt wyjścia jogowych asan.

Dopiero w 20 wieku pojawił się Krishnamacharya, który połączył Hatha jogę z gimnastyką, usuwając większość aspektów duchowych. Stworzył bardziej fizyczną praktykę, zwaną teraz Jogą, opartą na Asanach (pozycjach jogowych) i Pranajamie (pracy z oddechem), której różne formy widzimy w dzisiejszych czasach w kraju nad Wisłą.

O wadach i zaletach jogi w kolejnym poście 🙏

Ps. Jeśli z czymś się nie zgadzasz, albo masz jakieś pytania to komentuj w komentarzach lub na priv